Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Psy to ostatnie z aniołów,
które zdecydowały się z nami
zostać na ziemi.

DZISIAJ

 15 czerwca 2020

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

   Już w starożytnej Grecji psy uznawano za uzdrowicieli. W średniowiecznej Europie zaczęły pojawiać się pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu zwierząt w terapii ludzi. Z  czasem udowodniono naukowo, że opieka nad nimi zwiększa wrażliwość na nasze uczucia i zachowania oraz sprzyja rozwojowi emocjonalnemu.

   Współcześnie możemy korzystać z wielu form pomocy, w którą zaangażowane są właśnie zwierzęta. Jedną z wiodących, pozostaje niezmiennie dogoterapia, stosowana m.in. w  ramach resocjalizacji, a także podczas pracy z osobami niedowidzącymi lub niewidzącymi, starszymi czy cierpiącymi na depresję. Kontakt z psem ma zwiększać efektywność rekonwalescencji i procesu terapeutycznego.

   W ostatnim czasie, gdy na co dzień musieliśmy zmagać się z wieloma, trudnymi emocjonalnie sytuacjami, niejednokrotnie towarzyszyło nam uczucie lęku i osamotnienia. Często jedynym towarzyszem, do którego mogliśmy się przytulić, a potem wyjść już z nim na spacer, był właśnie pies. W zdrowiu czy w chorobie, zawsze blisko i wierny ponad wszystko. Ten, który doskonale łagodzi wszelkiego rodzaju napięcia, poczucie niepewności czy odrzucenia. Dlaczego tak się dzieje? Być może właśnie dlatego, że „cztery łapy” nieraz potrafią dać więcej, niż człowiek – akceptację, lojalność i bezwarunkową miłość.

   Dlatego 15 czerwca, kiedy kolejny raz będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Dogoterapii, nie możemy zapomnieć o naszych przyjaciołach.

   Zachęcamy Was do przesyłania zdjęć swoich pupili. Szczególnie czekamy na zdjęcia psów, ale jeśli pojawi się też inny, bliski ♥ zwierzak, ze względu na “niepodważalne właściwości” terapeutyczne, z pewnością i jego profil zostanie umieszczony na naszej stronie 😉 .

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy szkolne i środowiskowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.