11 listopada w naszej szkole

Jestem Polakiem, a więc mam obowiązki polskie.

 Roman Dmowski

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to dzień szczególny. Mimo że obchodzony corocznie, nigdy nie pozostawia obojętnym – ani myśli, ani serc. Zawsze przywołuje pamięć o tych, którzy, walcząc o ojczyznę, poświęcili swe życie. Nie pozwala też zapomnieć o 123 latach niewoli, kiedy naród polski, wyzuty z ziemi, pogardą karmiony, zwracał się do Boga z błaganiem o wolność i jedność. Błaganiem, które w końcu zostało wysłuchane. A dzięki patriotycznym sercom naszych przodków, także najcenniejsze wartości zostały uratowane.

W tym roku rocznicę odzyskania przez nasz kraj wolności obchodziliśmy w miniony poniedziałek. Głównym jej punktem była uroczysta akademia. O niezapomnianą oprawę muzyczną kolejny raz zadbała pani Beata Kudłaciak – Szlagór, która wraz z chórem przypomniała piękne, patriotyczne pieśni,  wciąż wywołujące wzruszenie, a także przywołujące pamięć o czynach i ludziach.       

Tym razem montaż słowno – muzyczny został przygotowany przez klasę II SP pod kierunkiem pani Małgorzaty Zątek oraz przez wybranych uczniów klas starszych pod czujnym okiem pani Bożeny Zając. Należy podkreślić, że zarówno młodzi, jak i nieco starsi aktorzy zachwycili wszystkich występem; pełnym należytej powagi i szacunku.

Naszym uczniom udało się nie tylko wzbudzić zachwyt publiczności. Pokazali również, że do trudnych tematów wcale nie musimy podchodzić schematycznie. Mówienie o rzeczach ważnych… może pozostać… ważne, ale nie powinno wywoływać poczucia sztuczności i przesady. Tegoroczny program artystyczny nie tylko w piękny sposób przypomniał, jak wyglądały karty naszej historii, ale też – co ważne – odwołał się do współczesnej definicji patriotyzmu.

Z pewnością na długo w pamięci pozostanie nie tylko słowo mówione i śpiewane, ale także niezapomniany taniec zaprezentowany przez uczniów klasy II, który możecie podziwiać poniżej.

Ktoś kiedyś powiedział: Jestem Polakiem i wszystko, co polskie, jest moje…. Myślę, że dzięki tegorocznemu występowi, nikt nie ma wątpliwości, że uczniowie wiedzą, co nasze, narodowe i nie zapominają o historii swego kraju. Mimo, że słyszą o niej już tylko z opowiadań…

Za piękne zdjęcia i filmik dziękujemy p. Elżbiecie Gamzie.

M. S.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy szkolne i środowiskowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.