14 marca – jaki to dzień?

MATEMATYKA INACZEJ – Światowy Dzień Liczby π.

14 marca obchodzimy  Światowy Dzień Liczby π. Jeżeli, ktoś wie co to za liczba, to data ta nie jest dla niego żadnym zaskoczeniem.

W naszej szkole uczniowie klas gimnazjalnych z tej okazji musieli się wykazać jedną z trzech aktywności związaną z liczbą  π. Można było nauczyć się rozwinięcia dziesiętnego liczby π, wyrecytować wiersz Wisławy Szymborskiej Liczba Pi, lub zrobić prezentację o zastosowaniu liczby π.

Matematyka inaczej trwała dwie lekcje, a współtworzyli ją uczniowie. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najdłuższe zapisane rozwinięcie liczby π. Zwyciężczyni Olga Mika z trzeciej klasy gimnazjalnej zapamiętała 100 cyfr po przecinku, II miejsce zajęła Julia Legut z drugiej klasy gimnazjalnej, zapamiętując 91 cyfr po przecinku. Niestety wiersz okazał się mało atrakcyjny i tylko jeden uczeń przystąpił do recytacji. Duża ilość osób podjęła się tworzenia prezentacji. W tej konkurencji zwyciężczyniami zostały uczennice drugiej klasy gimnazjalnej: Emilia Rybarska i Martyna Łaszczak.

Gratulujemy zwycięzcom! oraz wszystkim, którzy umieli bawić się matematyką, a dokładniej pisząc liczbą π. Na pamiątkę tego dnia każdy dostał zakładkę z liczbą π. Najlepsi w swoich konkurencjach otrzymali gadżety z… liczbą π.

Agnieszka Dudziak

Szczegółowa relacja na filmiku pani Dagmary Gęsickiej-Paw. DZIĘKUJEMY!!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy szkolne i środowiskowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.