Dzień Życzliwości

Kto na innych serce otwiera, temu smutek nigdy nie doskwiera!
/Uczniowie klasy 3b/

21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta sięga do 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikty zbrojne na świecie. Chcieli uświadomić społeczeństwu, że walka i zawiść szkodzą, nie budują, że problemy można rozwiązywać w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Oryginalna nazwa święta brzmi Hello World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hello” („cześć”) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie.

Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość i rozbudzanie pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

Szczególnie teraz, w dobie społecznej izolacji, ważne jest, by pamiętać o  najdrobniejszych nawet gestach, które sprawią, że nasz dzień będzie milszy dla nas samych i innych. Wszyscy bowiem lubimy mieć miły dzień, prawda? Obudzić się w dobrym nastroju, nawet gdy zimno, a za oknem słońca brak. Bez pośpiechu zjeść pyszne śniadanie, napić się aromatycznej kawy, a w drodze do szkoły, pracy nucić sobie ulubioną piosenkę. Niestety bywa różnie i nie zawsze się to zdarza. Wiem. Rozumiem doskonale. Ale to nie powód, by uciekać od tego co pozytywne i dobre, by zamykać się na to, co sprawia radość nam i ludziom wokoło. Codziennie starajmy się być coraz lepsi, nawet, gdy trudno, nawet gdy w oczy wieje wiatr. Od czego więc możemy zacząć? A może tak od zwyczajnego dzień dobry czy miłego dnia? Warto tymi słowami przywitać najpierw samych siebie, podarować sobie trochę ciepła i życzliwości, a potem podać dalej 🙂 Każdy przecież lubi usłyszeć od drugiej osoby coś serdecznego, przyjemnego. Nawet najdrobniejszy komplement. Jak więc poprawiać sobie i innym rzeczywistość?

Uczniowie naszej szkoły wiedzą to najlepiej! Oczywiście, że składając sobie koleżeńskie i szczere życzenia, mówiąc sobie przyjazne i pogodne słowa, nie tylko od święta.  Dlatego też Szkolne Koło Wolontariatu wraz z opiekunami zorganizowało akcję, której celem było stworzenie albumu #życzliwi i przekazanie nam wszystkim ogromnej, bezgranicznej wręcz dawki pozytywnej energii 🙂

Już za kilka dni album #życzliwi pojawi się na stronie internetowej naszej szkoły, a w nim wszystkie nadesłane zdjęcia. O tym, żeby zmieniać na lepsze sobie i innym nastrój wiedzą też  najmłodsi uczniowie naszej szkolnej społeczności. „Jest nam miło i wesoło, kiedy żółto wszędzie wkoło”. I nie ważne, czy w szkole, czy w domu on-line. Pod takim hasłem w klasach 1-3 rozpoczęły się lekcje w poniedziałek 23 listopada. W tym dniu temat życzliwości był motywem głównym a kolor żółty dominującą barwą. Dzieci słuchały wierszy, piosenek o życzliwości, szacunku, tolerancji i akceptacji. Oglądały prezentacje multimedialne i bajki terapeutyczne, rozwiązywały krzyżówki i rebusy interaktywne na temat dobrych i magicznych słów. Szukały odpowiedzi na różne istotne pytania m. in: Jakie cechy posiada osoba życzliwa? Samodzielnie redagowały też hasła o życzliwości.

W klasach pierwszych nie zabrakło również prac plastycznych ph. Serce życzliwości czy Dobre uczynki z serca płynące oraz prac kulinarnych w klasie 2b pt. Wesoła kanapka :-)))

Nie od dziś wiadomo przecież, że jakość naszego najbliższego otoczenia, w którym funkcjonujemy na co dzień, niezwykle pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Jaki będzie najprostszy przepis na to, żeby było nam miło? Bądźmy po prostu pogodni dla siebie i  innych, zadbajmy o uśmiech i ciepłe słowo. Tak niewiele, a może zaprocentować i wrócić do nas nie tylko w postaci ogromnej wdzięczności, ale i konkretnego wsparcia w trudnych momentach. Od czego więc zacząć? Może od  wdrożenia w naszą codzienność wielobarwnych haseł,  przygotowanych przez uczniów klasy 3b 🙂

Gdy pomagasz innym, dobro wróci do Ciebie./Gosia/ 
Kto innym dobro daje, ten sam je dostaje . /Basia K./
Miej życzliwość w swej naturze, bo życzliwi żyją dłużej! /Nadia/
Kto od dawania dobra się nie miga, do tego wraca ono w try miga. /Maciek L./
Gdy kogoś szanujesz, strach pokonujesz.   /Alan/
Pom
óc chciej, serce miej!    /Marta/
Życzliwością i uśmiechem zdobywaj świat.  /Krzyś/
Dużo uśmiechu i radości życzę w Dniu Życzliwości .   /Igor/
Gdy jesteś miły, rosną Twoje siły! /Zuzia/
Słowo „dziękuję” nic nie kosztuje.   /Alan/
Otw
órz serce i patrz w serce /Gosia/
Gdy życzliwość w sercu gości, to dzień pełen jest radości. /Nadia/
Kto dobre serce ma, niech podzieli się raz, dwa!  /Wiktor/
Bądź życzliwy dla każdego, bo to fajne jest, kolego!  /Wiktor/
Gdy kogoś szanujesz, sam na tym zyskujesz.  /Alan/

Przesłanie Dnia Życzliwości jest proste i jasne jak słońce: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że przekazywana pozytywna energia wraca do nas z nawiązką! Często jeden odwzajemniony uśmiech potrafi rozpromienić nieszczególny, czy nawet kiepski dzień.

opracowała: Joanna Tylenda

P.S A na koniec wiersz napisany przez uczniów klasy 3b wraz z ich wychowawczynią 🙂

Wiersz o życzliwości
Czy bycie życzliwym dzisiaj popłaca?

A może to jedynie niepotrzebna praca?
“Musisz” być miły – w domu, w szkole, na ulicy,
Więc i uśmiech szeroki dzień i noc jeszcze ćwiczyć.

Chyba że… zapomnisz, że MUSISZ,
A stwierdzisz, że MOŻESZ!
Wtedy świat sam rozbłyśnie w ulubionym kolorze.
Serce z radości piruet zakręci,
Bo teraz będą się już liczyć tylko Twoje chęci!

Teraz już sam pomożesz mamie w zakupach
I jeszcze zrobisz porządek przy starych butach.
Tacie w garażu podasz narzędzie,
No i sam, bez stu próśb, zdążysz wszędzie.
Pomożesz babci, z dziadkiem zagrasz w Lego,
Nie dlatego, że musisz, a dlatego, że chcesz, Kolego.
Dla przyjaciela zza płotu też znajdziesz trochę czasu
I pójdziesz  na spacer z Tofikiem do lasu.
A kiedy znów będziesz na przerwie wesoło skakać,
rozsiewaj dobro, miej odwagę pomagać!

Nie myśl tylko o sobie, bo obok potrzebuje Cię wielu,
Mój drogi, coraz starszy Przyjacielu.
Otwórz serce na świat i dziel się nim wesoło,
A  sam zobaczysz, jak dobro szybko rośnie wkoło.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy szkolne i środowiskowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.