INNOWACJA – BĄDŹ BEZPIECZNY W CYBERPRZESTRZENI

W II półroczu roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kobiernicach prowadzona była innowacja „Bądź bezpieczny w cyberprzestrzeni!”. W związku z realizacją projektu, uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wraz z wychowawcami włączyli się w szereg działań, których tematem przewodnim było bezpieczeństwo oraz kultura w sieci. Bez wątpienia ogólnodostępny internet zmienił świat i dał wiele nowych możliwości. Cyberprzestrzeń jest miejscem popularnym i bardzo ciekawym dla wielu osób, w tym dla dzieci i młodzieży. Celem innowacji było uświadomienie uczniom, że internet, mimo tak wielu pozytywnych stron, wiąże się również z licznymi niebezpieczeństwami.

            W ramach przedsięwzięcia dzieci wzięły udział w prelekcjach,  zajęciach edukacyjnych oraz warsztatach dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu. Wstęp do realizacji innowacji stanowiły zajęcia prowadzone przez pedagoga szkolnego dla uczniów z klas I – III. Dzieci miały okazję poznać zabawne, ale jakże pouczające przygody bohaterów cyklu filmików edukacyjnych „Owce w sieci”. Z kolei starszych uczniów w tematykę projektu wprowadził nauczyciel informatyki. We wszystkich klasach przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Włączyliśmy się także w program „Loguj się z głową”.

W kolejnych tygodniach przyszedł czas na spotkania z zaproszonymi gośćmi. W związku z nauką zdalną, część z nich odbyła się w formie on-line. Pan policjant szczegółowo przybliżył młodzieży m.in.: konsekwencje wiążące się z przejawianiem zachowań agresywnych w sieci, temat pozornej anonimowości, zjawisko cyberbullyingu, hejtu, elektronicznej przemocy rówieśniczej…. Funkcjonariusz policji przestrzegał uczniów przed nawiązywaniem kontaktów z osobami nieznajomymi przez internet.

Kierując się słowamiprofilaktyk w szkole pomaga młodemu człowiekowi znaleźć drogę, która prowadzi do szczęścia i wolności”do prowadzenia warsztatów nt. zależności od internetu, telefonów komórkowych i innych urządzeń zaprosiliśmy profilaktyka, który przybliżył naszym uczniom temat higieny cyfrowej oraz zapoznał ich ze środkami ostrożności mającymi na celu zapobieganie uzależnieniu się od internetu.

Wyposażając się w niezbędną wiedzę, uczniowie klasy VIII mieli okazję wcielić się w rolę nauczyciela i poprowadzić zajęcia dla swoich najmłodszych kolegów. Ósmoklasiści opracowali kodeks bezpiecznego korzystania z internetu i zapoznali pierwszoklasistów z wszystkimi zasadami.

Adresatami innowacji byli również rodzice. Zostali zaproszeni na spotkanie – „Wywiadówkę profilaktyczną on-line”, którą poprowadził specjalista z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.

W trakcie innowacji każda klasa otrzymała do wykonania zadania. Młodsze klasy: przygotowały przestrzenny projekt „Strażnika bezpiecznego internetu”, stworzyły folder „Odkrywców internetu”, gdzie zostały zamieszczone wskazówki, jak dobrze wykorzystywać zasoby sieci. Trzecioklasiści ułożyli nieszablonowe rymowanki pod hasłem: „Zasad przestrzegamy – niebezpieczeństwom czyhającym w sieci się nie damy!”.  Z kolei starsi uczniowie: wykonali  logo bezpiecznego internetu, opracowali krzyżówkę on-line z hasłem NETYKIETA,  stworzyli komiks pt. „Lepszy internet zależy od Ciebie!” oraz opracowali „Kodeks internauty”. Wszystkie klasy doskonale wywiązały się z powierzonych zadań, a ich prace dostępne są na padlecie: https://padlet.com/spkobiernice1/3x5s702yb366t4zz

Uczniowie zostali również zaproszeni do wzięcia udziału w licznych konkursach. Wyniki będą dostępne już wkrótce na stronie internetowej SP Kobiernice!

P. Laszczak, B. Sadlik

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy szkolne i środowiskowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.