Spotkanie z podleśniczym

Przyroda podąża własną drogą,
a wszystko to, co nam wydaje się wyjątkiem,
jest w rzeczywistości zgodne z porządkiem rzeczy.

Śladami leśnych mieszkańców…

            Choć zima dopiero przed nami, powoli już się do niej przygotowujemy. Kiedy dni stają się coraz krótsze i zimniejsze, a za oknem wiatr i plucha, wielu z nas z kubkiem gorącej herbaty szuka ratunku pod ciepłym kocem. Na szczęście, myśląc o sobie, nie zapominamy o naszych braciach mniejszych – mieszkańcach domu, sadu czy pól.

            Każdego roku, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele naszej szkoły organizują zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska oraz żołędzi, chleba, kasztanów i innych przysmaków dla jeleni, saren czy dzików. Gdy nadchodzi okres chłodów, pamiętamy również o dokarmianiu ptaków ziarnami.

Dlatego też szczególnie ważne było dla nas wtorkowe spotkanie z panią Beatą Strzałką, pełniącą funkcję podleśniczego w Nadleśnictwie w Andrychowie.

            Podczas prelekcji, najmłodsi uczniowie naszej szkoły zdobyli wiele cennych informacji. Pani podleśniczy opowiedziała dzieciom między innymi, na czym polega jej praca; czym się zajmuje i z kim współpracuje na co dzień. W trakcie spotkania, nasz gość zdradził wiele ciekawostek związanych z lasem – jego roślinnością, a przede wszystkim z dzikimi mieszkańcami, których coraz częściej można spotkać, także w pobliżu naszych gospodarstw. Pani podleśniczy powierzyła dzieciom również kilka leśnych sekretów oraz podkreśliła, jak istotne jest dbanie o las, nie tylko przez zawodowych pasjonatów przyrody, ale i każdego z nas.

W trakcie spotkania padło też wiele pytań, z którymi uczniowie poradzili sobie naprawdę znakomicie! A to daje nadzieję, że w czasach, kiedy z jednej strony staramy się być proekologiczni, a z drugiej, coraz bardziej oddalamy się od natury w stronę techniki i elektroniki, wciąż nie zapominamy, że przecież ludzie, zwierzęta i drzewa oddychają tym samym powietrzem, żyją pod jednym niebem i żywią się owocami tej samej Ziemi.

M. S.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy szkolne i środowiskowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.