Świąteczne warsztaty pierwszaków

Przepis na udane święta znamy i pierniczki sami ozdabiamy!

Są już zdjęcia!

 Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W codziennej krzątaninie wydaje się, że coraz więcej czasu poświęcamy temu, by mieć, zapominając niejednokrotnie, że najważniejsze, to przede wszystkim… być – razem, tu i teraz; wspólnie dzielić się bliskością, radością i ciepłem, za którym czasem tak bardzo tęsknimy.

            W naszej szkole staramy się jednak pielęgnować te wartości, które stanowią istotny fundament, również w życiu dorosłym. Z każdym rokiem uczniowie klas młodszych coraz aktywniej współorganizują imprezy klasowe i szkolne. Kreatywnością i planowaniem działań wykazują się zarówno w ramach prac grupowych, jak również indywidualnych, w czasie lekcji, ale i podczas zajęć nieobowiązkowych.

 W tym roku nasza szkoła podejmuje szczególne działania w kształtowaniu inicjatywności i przedsiębiorczości na każdym etapie edukacyjnym. Dlatego też (między innymi) całkiem niedawno, nasze urocze pierwszaki wzięły udział w Piernikowych warsztatach, które zostały zorganizowane w jeden z grudniowych, przedświątecznych dni.

Głównym celem spotkania było pielęgnowanie tradycji i zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, poznanie sposobu dekorowania ciasteczek, a przede wszystkim integracja dzieci przy wspólnym tworzeniu ozdób wigilijnego stołu i choinki.

Już od momentu zajęcia przez najmłodszych stanowisk pracy, nastąpiło wielkie oczekiwanie i chyba jeszcze większa gotowość przystąpienia do pracy. Pierwszaki, po uprzednim umyciu rąk, zdecydowanym ruchem podwinęły rękawy i przystąpiły do przygotowania wszystkich niezbędnych produktów – posypek, spożywczych pisaków, pachnącej polewy, gwiazdek i lukru w kolorach tęczy. Dzięki uprzejmości i życzliwości pań kucharek, dzieci mogły tworzyć niepowtarzalne dzieła, których aromat zawędrował chyba także poza jadalnię, gdyż w trakcie pracy małych cukierników, niespodziewanie zawitała do nas Pani Dyrektor, podziwiając zaangażowanie i wkład w przygotowanie pierniczków. I choć na początku wydawało się, że ich ilość wystarczyłaby „na promocję” (np. w pewnym kulinarnym programie 😉 ) chyba całych Kobiernic, szybko okazało się, że w czasie przygotowania świątecznych potraw czy wypieków, nigdy nie może obyć się bez… ich degustacji. I u nas piernikowe przysmaki znikały w zawrotnym tempie! Na szczęście udało się ocalić co nieco na poczęstunek dla innych, a także jako ozdobę klasowych i domowych drzewek.

   Warsztaty sprawiły dzieciom dużo radości. W trakcie ich trwania, pierwszaki dzieliły się spostrzeżeniami, pomysłami oraz przyniesionymi ozdobami. Zgodnie współpracowały, dbając o to, aby słodkie wypieki były unikalne, a stanowisko po skończonej pracy – czyste i schludne. Dzięki przedświątecznemu spotkaniu, uczniom udało się stworzyć niepowtarzalną atmosferę i… piękne pierniki, które będą mogli podarować komuś bliskiemu lub po prostu… zjeść.

   Tego rodzaju przedsięwzięcia pokazują, że kształtowanie kompetencji kluczowych, nawet wśród najmłodszych, nie musi oznaczać trudności, ale może stanowić doskonałą formę działania, uczącą dzieci samodzielności, komunikacji, podejmowania inicjatywy, a przede wszystkim kreatywności, która stanowi istotny czynnik rozwoju na każdym etapie naszego życia.

   A na koniec pragniemy złożyć serdeczne podziękowania kochanym Mamom za ich pomoc i ogromne zaangażowanie we wspólne przygotowanie piernikowych warsztatów.

Pierwszaki wraz z Wychowawczyniami

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy szkolne i środowiskowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.