Szkoła pamięta

Szkoła pamięta

Jeżeli śmierć bliskich czegoś nas uczy,
to przede wszystkim tego, że na świecie
nie liczy się nic, poza miłością.

Santa Montefiore

W 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 76. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego… 
W hołdzie znanym i nieznanym bohaterom…
Dla tych, których nie ma obok, ale żyją w naszych sercach…

Listopad. Miesiąc, który w sposób wyjątkowy skłania do wspomnień; często bolesnych, często tak świeżych, że trudno o nich mówić. Jak co roku czas, który przybliża nas do dnia Wszystkich Świętych poświęcamy Tym, którzy odeszli, nieraz przedwcześnie i zupełnie niezrozumiale. Zatrzymujemy się przy grobach, ale często też robimy przystanek w swoim życiu, które co rusz nas zaskakuje – swoim pięknem, ale i nieprzewidywalnością.

Kto mógł bowiem przewidzieć, że los postawi przed nami takie wyzwanie; że wystawi na próbę naszą siłę, marzenia i zaplanowaną z notatnikiem, może nawet co do minuty, przyszłość?

Jeszcze rok temu wielu z nas myślało, że jak zawsze, odwiedzając groby bliskich, spotka się z rodziną, która także zapali znicz… Ale życie znów nas zaskoczyło i pokazało, że nawet słowo zawsze może mieć przerwę w swojej trwałości…

To, co jeszcze chwilę temu wydawało się pewne, zdumiało swą chwiejnością i niestałością.

Choć od rozpoczęcia roku szkolnego minęło tak niewiele, większość z nas musiała już zostać w domu. Jeszcze nie zdążyliśmy, nawet z dystansu, nacieszyć się sobą, kiedy znów przyszło nam się rozstać. Dlatego też w tym roku, nie zapominając o listopadowych świętach, musieliśmy jednak zweryfikować działania z nimi związane.

ODWIEDZAMY GROBY…

W tygodniu poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych, wielu z nas, z zachowaniem obowiązujących zasad, udało się odwiedzić cmentarze. Uczniowie zapalali znicze przy grobach zmarłych z rodzin, ale także przy opuszczonych i zapomnianych mogiłach. Z pewnością wielu z nich uda się jeszcze do miejsc pamięci, kiedy tylko znów będzie taka możliwość.

…I DĘBY PAMIĘCI

Podobnie jak w poprzednich latach i w tym roku zostały również zapalone znicze przy Dębach Pamięci. Tym razem – przez przedstawicieli najmłodszych klasa, którzy upamiętnili bohaterów wolności.

 

Mimo niełatwych czasów, bez chwili zawahania dołączyliśmy także do ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła pamięta”. Bo… pamiętamy, nawet wtedy, gdy nie jest tak, jak kiedyś…

I choć uczniowie w tym roku nie wzięli udziału m.in. w lekcji historii w terenie, nie oznacza to, że zapomnieli o minionych wydarzeniach i losach tych, którzy niejednokrotnie oddali życie za Ojczyznę.

Czasem wydaje się, że młodzi ludzie żyją teraz zupełnie inaczej, a świat, w którym funkcjonują, jest dla nas odległy i niezrozumiały. Być może. Ale czasami przecież… nie trzeba być takim samym, żeby patrzeć w tę samą stronę. Życie i tak bardzo szybko je nam wertuje. Może więc zapiszmy się na nich tak, jak podpowiada nam serce. Nawet jeśli każdego inaczej.

Bądźmy razem. Tu i teraz. A nade wszystko, po prostu PAMIĘTAJMY…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Imprezy szkolne i środowiskowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.