“CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

W ramach zajęć innowacyjnych w naszej szkole, w klasie 2b realizowany jest Międzynarodowy Projekt Edukacyjny “CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.
Ma na celu rozbudzanie wśród uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania, zachęcanie rodziców do czytania dzieciom w domu, integrację zespołu klasowego, a także wzmacnianie więzi ze środowiskiem przyrodniczym i rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Projekt składa się z trzech modułów; jesiennego, zimowego i wiosennego.
Postacią przewodnią po projekcie jest mała chmurka Tosia, która ukazuje dzieciom nurtujące ją problemy, związane z zanieczyszczeniem środowiska oraz zachęca uczniów do rozwiązania bardzo ważnych problemów natury ekologicznej. Wszystko oczywiście jest spójne z czytaną lekturą.

Uczniowie klasy 2b zrealizowali już moduł I- jesienny „Mała chmurka w krainie drzew”.

Dzieci otrzymały specjalne lekturniki, pokolorowały okładkę, podpisały je imieniem i nazwiskiem, by nadać im osobisty charakter. Przeczytały “Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej, po czym pięknie i pomysłowo uzupełniły strony w swoim lekturniku, związane z pierwszą przeczytaną lekturą w projekcie. I tak rozpoczęły swą drogę w realizacji II edycji projektu ”CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”.
Ponadto drugoklasiści przygotowali w swej sali drzewo czytelnicze o pięknych, jesiennych, spersonalizowanych liściach.
10 października, Światowy Dzień Drzewa, uczniowie uczcili Dniem Pustej Klasy. To by piękny, ciepły i słoneczny dzień. Wybrali się więc na wycieczkę do pobliskiego parku. Tam mieli dużo pracy. Będąc prawdziwymi miłośnikami przyrody, zaopiekowali się drzewami i nie tylko. Zaopatrzeni w specjalne przyrządy przyrodnicze obserwowali zjawiska zachodzące jesienią, sprawdzali, czy drzewa są zdrowe i odgadywali ich owoce. Dowiedzieli się jak odżywiają się drzewa, dlaczego liście są kolorowe? Był też czas na zabawę, relaks i odpoczynek. Nie zabrakło pikniku na kocyku oraz wspólnego czytania fragmentów innych pozycji literackich z modułu I, tj., “O czym szumią drzewa” Peter Wohlleben czy “Drzewo życzeń” Katherine Aplegate. To był naprawdę udany dzień. Dzień Drzewa i Dzień Pustej Klasy w 2b zarazem.
Nie zabrakło również zadań EKO-logicznych:-) dzięki którym uczniowie klasy 2b poznali funkcje drzewa czy fazy powstawania papieru, wykonali niejedną pracę plastyczną i techniczną oraz nagrali autorską wideo-inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Na straganie”. To było ciekawe i pełne wrażeń EKO-zadanie.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego przedstawienia w wykonaniu uczniów klasy 2 b – proszę kliknąć zdjęcie powyżej. 

Obecnie klasa 2 b jest w trakcie realizacji II modułu-zimowego „Mała chmurka w krainie śniegu” i razem ze swoimi paniami cieszy się, bo kolejne lektury integrują ich jako zespół klasowy, uczą wrażliwości i empatii, kojarzą im się z czymś fajnym, ciekawym, interesującym, rozbudzają wyobraźnię oraz poruszają ważne kwestie związane z ochroną środowiska.

 Ponadto przed nimi jeszcze moduł III-wiosenny „Mała chmurka w krainie słońca”, ale o tym, to już w kolejnych artykułach… 🙂

Joanna Tylenda

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogłoszenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.